تذکر مناسبت های ((مای و ژوئن )) 2018 Göteborg

سه شنبه ها دعای توسل و پنجشنبه ها دعای کمیل همراه با سخنرانی بر گزار می گردد

مناسبت های ماه : خرداد ۹۷

۱۰ خرداد ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام [ ١۵ رمضان ]

۱۳ خرداد شب قدر [ ١٨ رمضان ]

۱۴ خرداد ضربت خوردن حضرت علی علیه السلام [ ١٩ رمضان ]

۱۶ خرداد شهادت حضرت علی علیه السلام [ ٢١ رمضان ]

۱۷ خرداد شب قدر [ ٢٢ رمضان ]

۲۵ خرداد عید سعید فطر [ ١ شوال ]

ماه مبارک رمضان

فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ماه خدا، ماه رحمت و آمرزش و بهار قرآنramadand2

بر همه مسلمانان جهان مبارک باد.

ماه مبارک رمضان، بهترین ماه ها، ماه میهمانی خدا، ماه خوبی ها، ماه شب های قدر، ماه دعا ونیایش ، ماه رحمت و آمرزش و ماه خیر و برکت است.حلول ماه مبارک رمضان، به راستی که خبر از گشایش درهای بهشت به روی آدمیان دارد. ماه تزکیه، ماه خودسازی، ماه از خویش تا خدا رفتن، ماه پرواز با دوبال قنوت از زمین تا ملکوت و شکوفایی غنچه های معنویت در سکوت سبز روزه داران و در حیرت ارغوانی سالکان کوی دوست.

پرسش و پاسخ

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

سوال: احکام نماز و روزه در مناطق قطبی از دیدگاه مراجع تقلید چگونه است ؟
یکی از مسائل فقهی که در این زمان نیاز به طرح و بررسی دارد و راه حل مناسبی را می طلبد، مسأله نماز و روزه در مناطق قطبی است؛
زیرا خداوند متعال روزه و نمازهای پنجگانه را بر اساس زمان و تغییر شب و روز قرار داده است. در حالی که زمان و وقت ها در مناطق قطبی دستخوش دگرگونی شده و نسبت به مناطق دیگر دنیا متفاوتند
تشخیص وقتهای نمازهای شبانه روزی و شروع و پایان روزه در مناطق معتدل که درطی 24 ساعت
،شب و روز متعارف دارند، راحت است. اما در مناطق قطبی که در بعضی فصل های سال چند ماه روز و در بعضی فصلهای دیگر چند ماه شب است و یا دربرخی مناطق نزدیک قطب که روزها و یا شبهای بلند 20 تا 22 ساعتی دارند، تشخیص اوقات نمازها و روزه و انجام دادن این عبادات مشکل است. بدین جهت لازم است نظرات و دیدگاههای فقهای عظام در این باره مطرح شوند تا وظایف مسلمانان این مناطق روشن گردند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”در این مورد بیشتر بخوانید” color=”green” size=”lg” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Fimamalicenter.se%2Fsites%2Fdefault%2Ffiles%2Fu78%2FAhkam_oghat_Shari.pdf||target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row]

با عنایت به اینکه تعداد قابل توجهی از سوالات شرعی مسلمانان مقیم به مسئله اوقات شرعی و روزه طولانی مدت ارتباط دارد در اینجا برخی از این سوالات را همراه با پاسخ آنها مطرح می کنیم. خاطرنشان می شود پاسخ به سوالات با تکیه بر آنچه که نزد مراجع تقلید مشهور است، بیان شده اند. 

1- مرجع تقليد اينجانب برای تعيين زمان مغرب شرعى، قائل به عبور کردن سرخى آسمان (ذهاب حمره مشرقيه) مى باشند. با توجه به طولانى بودن روز در ايام ماه مبارک رمضان در کشور سوئد و فاصله زمانی قابل توجه بین پنهان شدن قرص خورشید در افق و عبور سرخی خورشید، آيا اينجانب مى توانم در این مسئله به مرجع تقلید ديگرى كه زمان پنهان شدن قرص خورشید در افق را جهت غروب شرعى و بالتبع افطار روزه کافی می دانند، رجوع نمایم؟

پاسخ: در صورتى كه نظر مرجع تقليد شما در اين مسئله احتياط واجب است می توانید به این احتیاط عمل نمایید و یا به مرجع تقلید دیگری که در این مسئله فتوای صریح دارد (با رعایت شرایطی) رجوع نموده و نظر او را مبنای عمل قرار دهید و در صورتى كه مرجع تقلید شما در اين باره فتوا صادر نموده و ناپديد شدن سرخى آسمان را الزامى مى دانند، مى توانيد تنها در اين فتوا، تبعيض قائل شده و به مرجع تقليد ديگرى (با رعایت شرایطی) رجوع نمایید.

2- اینجانب در مناطق شمالی سوئد زندگی می کنم. در اینجا زمان اذان مغرب و اذان صبح همزمان است. یعنی وقت اذان مغرب و اذان صبح امروز ساعت 30 دقیقه بامداد بود. لطفا بفرمائید اینجانب چگونه می بایست نماز مغرب و عشاء را به جا آورم؟

پاسخ: اگر در طول بیست و چهار ساعت، خورشید درمحل زندگی شما غروب نمی کند می بایست طبق اوقات شرعی نزدیکترین شهری که در آن شب (هرچند اندک) وجود دارد نماز مغرب، عشاء و صبح را بجا آورید. ولی اگر شب (هرچند اندک) داشته باشید، در ابتدای شب و قبل از نیمه شب نماز مغرب و عشا و قبل از طلوع آفتاب نماز صبح را بخوانید.

3- با توجه به سوال قبلی وضعیت روزه را شرح فرمائید؟

پاسخ: اگر در شهر محل سکونت شما غروب آفتاب وجود ندارد و در طول بیست و چهار ساعت روز است، قضای این روزه ها را در وقتی که شب و روز معتدل و یا روزهای کوتاه ترخواهید داشت، بجا آورید و برای انجام قضا تا قبل از آمدن ماه مبارک رمضان سال بعد فرصت دارید.

4- بنده در موبایلم یک برنامه اوقات شرعی نصب کرده ام. ولی اوقات شرعی موبایل با اوقات شرعی سایت شما همخوانی ندارد. لطفا بگوئید کدام را باید دنبال کنم و دلیل این تفاوت چیست؟

پاسخ: با توجه به اینکه طبق نظر مراجع معظم تقلید برای مناطقی که فجر ندارند افزایش نور افق به منزله طلوع فجر است، بر اساس تحقیقات انجام گرفته در این زمینه لازم است حداقل 12/30 ساعت پس از ظهر شرعی را برای اقامه نماز صبح در نظر بگیرند و امساک برای روزه می بایست 10 دقیقه زودتر از وقت مذکور آغاز گردد.

5- در ماه مبارک رمضان تعداد ساعات روز در شهر ما بیش از 22 ساعت است و اینجانب توان این مقدار روزه گرفتن را در خود نمی بینم و با مشکلات و سختی هایی روبرو می شوم. لطفا به من بگوئید چه راه حلی را اتخاذ کنم؟

پاسخ: اگر روزه طولانی برای شما امکان پذیر نیست یا مشقت و سختی غیرقابل تحمل دارد، می توانید روزه خود را افطار نموده و در زمان دیگری آن را قضا کنید.  البته در این صورت می بایست در طول روز به مقدار رفع حرج و دفع نیاز، بخورید و اگر می توانید روزه بگیرید، می بایست طبق اوقات شرعی محل سکونت خود روزه بگیرید.